Mangler du noget at lave i sommerferien?


Mangler du noget at lave i sommerferien?

Lige om lidt triller sommeren ind over os, og for manges vedkommende byder det da på ferie til udlandet, eller arrangementer herhjemme. Det er forskelligt fra person til person naturligvis, men mange har planer allerede længe før ferien overhovedet starter. Hvis ikke du har, får du her tre forslag, til ting du kan lave i sommerferien!
Udlandsrejser
Du kan gøre som alle de andre og drage på ferie. Udlandsrejser behøves ikke at betyde, at du skal tage sydpå, til en strand, for at du kan sole dig i en hel uge. Naturligvis er det en mulighed, men ferie i udlandet kan byde på så meget mere. Tag til Island og se den smukkeste natur og en hovedstad, der ikke ligner de fleste. Tag til Norge for at vandre i fjeldene og besøge den legendariske Trolltunga. Tag til New York for at få den ultimative storby-shopping-ferie. Det er dig selv, der står i førersædet!
Arrangementer
Hvis du er mere til at blive i Danmark, og egentlig ikke er så vild med ideen om at knytte dig til længerevarende planer, kan du i stedet forsøge at finde events og arrangementer, du ønsker at tage til. Det kan være alt fra go-karting, til et spændende foredrag på det lokale bibliotek eller noget helt tredje. En måde at finde disse arrangementer på er ved at læse med på for eksempel en blog en, hvor du samtidig får andres perspektiv på arrangementet og eventuelle ting at holde øje med, når du er der.
Frivillig
Slutteligt, hvis ingen af ovenstående tiltaler dig, og du ikke har en campingvogn eller et sommerhus til rådighed, som du kan forsvinde i, så er en mulighed at blive frivillig. Masser af steder søger frivillige henover sommeren – det kunne eksempelvis være for at tage imod udvekslingsstuderende for en stund, eller noget helt andet. Her kan du måske være behjælpelig?









